ONE Championship unveils first official rankings

Image: ONE Championship.

ONE Championship has unveiled its first official athlete rankings for mixed martial arts, kickboxing, and Muay Thai.

The world’s largest martial arts organisation has 550 athletes on its roster, with an incredible 140 World Champions spread across many different martial arts disciplines.

Fans now have a chance to see the top competitors ranks in their selected weight divisions.

“It is with great excitement that I announce the inaugural ONE Championship Official Rankings,” says Chatri Sityodtong, Chairman and CEO of ONE Championship.

“The rankings will bring more clarity and transparency for our athletes as they chase their dreams for a world championship title. Fans can also follow their favorite athletes and their journeys more closely as they climb or fall in the rankings.”

The official athlete rankings will be updated in accordance with the findings of ONE’s panel of industry experts, who will consider the participants based on criteria such as wins and losses, their most recent performances, and the quality of competition.

ONE’s panel of industry experts includes Stewart Fulton from MMA In Japan, Nicolas Atkin from South China Morning Post, Manabu Takashima from MMAPLANET, Marcelo Alonso from Combate/PVT, Santino Honasan from ABS-CBN, JM Siasat from GMA Network, James Goyder from AsianMMA.com, Poptorn Roongsamai from Champ Magazine, Sazali Abdul Aziz from The Straits Times, Worapath Arunpakdee from Thairath TV, Wanlop Sawasdee from MGR Online, Tom Taylor from BJPenn.com, Yuji Kitano from Abema TV, and Ian Shutts from Lowkick MMA. Rounding out the panel are former athletes Rich Franklin, Miesha Tate, Adam Kayoom, and Ann Osman.

After each event, relevant action will be reflected in the rankings, and published on both ONEFC.com and the ONE Super App.

Here is the first official set of athlete rankings.

Strawweight (Mixed Martial Arts)

Champion: Joshua “The Passion” Pacio

#1 Yosuke “The Ninja” Saruta
#2 Yoshitaka “Nobita” Naito
#3 Rene “The Challenger” Catalan
#4 Alex “Little Rock” Silva
#5 Lito “Thunder Kid” Adiwang

Strawweight (Kickboxing) 

Champion: Sam-A Gaiyanghadao

#1 Astemir Borsov
#2 “Golden Boy” Wang Junguang
#3 Rocky Ogden
#4 Josh “Timebomb” Tonna
#5 Daren Rolland

Strawweight (Muay Thai)

Champion: Sam-A Gaiyanghadao

#1 Josh “Timebomb” Tonna
#2 Rocky Ogden
#3 Daren Rolland
#4 Andy Howson
#5 Rui Botelho

Flyweight (Mixed Martial Arts)

Champion: Adriano “Mikinho” Moraes

#1 Demetrious “Mighty Mouse” Johnson
#2 Danny “The King” Kingad
#3 Kairat “The Kazakh” Akhmetov
#4 Yuya “Little Piranha” Wakamatsu
#5 Reece “Lightning” McLaren

Flyweight (Kickboxing)

Champion: Ilias “Tweety” Ennahachi

#1 Rodtang “The Iron Man” Jitmuangnon
#2 “The Kicking Machine” Superlek Kiatmoo9
#3 Walter Gonçalves
#4 Panpayak “The Angel Warrior” Jitmuangnon
#5 Elias “The Sniper” Mahmoudi

Flyweight (Muay Thai)

Champion: Rodtang “The Iron Man” Jitmuangnon

#1 Panpayak “The Angel Warrior” Jitmuangnon
#2 “The Kicking Machine” Superlek Kiatmoo9
#3 Jonathan “The General” Haggerty
#4 Elias “The Sniper” Mahmoudi
#5 Petchdam “The Baby Shark” Petchyindee Academy

Bantamweight (Mixed Martial Arts)

Champion: Bibiano “The Flash” Fernandes

#1 Kevin “The Silencer” Belingon
#2 Shoko Sato
#3 Yusup Saadulaev
#4 Shuya “Stealth” Kamikubo
#5 Daichi Takenaka

Bantamweight (Kickboxing)

Champion: Alaverdi “Babyface Killer” Ramazanov

#1 Nong-O Gaiyanghadao
#2 “The Million Dollar Baby” Sangmanee Sathian MuayThai
#3 “Muay Thai Boy” Zhang Chenglong
#4 Liam “Hitman” Harrison
#5 Rodlek PK.Saenchaimuaythaigym

Bantamweight (Muay Thai)

Champion: Nong-O Gaiyanghadao

#1 Sangmanee SathianMuayThai
#2 Bobo “The Panther” Sacko
#3 “Left Meteorite” Kulabdam Sor. Jor. Piek Uthai
#4 Alaverdi “Babyface Killer” Ramazanov
#5 “The Elbow Zombie” Muangthai P.K.Saenchaimuaythaigym

Featherweight (Mixed Martial Arts)

Champion: Martin “The Situ-Asian” Nguyen

#1 Christian “The Warrior” Lee
#2 Koyomi “Moushigo” Matsushima
#3 Thanh Le
#4 Tetsuya “MMA Fantasista” Yamada
#5 Garry “The Lion Killer” Tonon

Featherweight (Kickboxing)

Champion: Vacant

#1 Giorgio “The Doctor” Petrosyan
#2 Superbon Banchamek
#3 Tayfun Ozcan
#4 Samy “AK47” Sana
#5 “The Boxing Computer” Yodsanklai IWE Fairtex

Featherweight (Muay Thai)

Champion: Petchmorakot Petchyindee Academy

#1 Superbon Banchamek
#2 Jamal “Kherow” Yusupov
#3 Smokin’ Jo Nattawut
#4 Samy “AK47” Sana
#5 “The Boxing Computer” Yodsanklai IWE Fairtex

Lightweight (Mixed Martial Arts)

Champion: Christian “The Warrior” Lee

#1 Iuri Lapicus
#2 Saygid “Dagi” Guseyn Arslanaliev
#3 Pieter “The Archangel” Buist
#4 Timofey Nastyukhin
#5 Shinya “Tobikan Judan” Aoki

Lightweight (Kickboxing)

Champion: Regian “The Immortal” Eersel

#1 Nieky “The Natural” Holzken
#2 Mustapha “Dynamite” Haida
#3 Anthony “The Assassin” Njokuani
#4 Andy “Souwer Power” Souwer
#5 Elliot “The Dragon” Compton

Women’s Atomweight (Mixed Martial Arts)

Champion: “Unstoppable” Angela Lee

#1 Denice “The Menace Fairtex” Zamboanga
#2 Meng Bo
#3 “MMA Sister” Lin Heqin
#4 Mei “V.V” Yamaguchi
#5 Gina “Conviction” Iniong

Women’s Atomweight (Kickboxing)

Champion: Janet Todd

#1 Stamp Fairtex
#2 Alma Juniku
#3 “Killer Bee” Chuang Kai Ting
#4 Anne “Ninja” Line Hogstad
#5 Ekaterina “Barbie” Vandaryeva

Women’s Atomweight (Muay Thai)

Champion: Stamp Fairtex

#1 Janet “JT” Todd
#2 Anne “Ninja” Line Hogstad
#3 Alma Juniku
#4 Ekaterina “Barbie” Vandaryeva
#5 Rudzma Abubakar

Women’s Strawweight (Mixed Martial Arts)

Champion: “The Panda” Xiong Jing Nan

#1 Tiffany “No Chill” Teo
#2 Michelle Nicolini
#3 “Unstoppable” Angela Lee
#4 Ayaka Miura
#5 Maira Mazar